- Paweł Smaga
W ciągu ostatnich lat systematycznie rośnie zagrożenie atakami cybernetycznymi w systemie finansowym. Banki centralne jako kluczowe ogniwo w infrastrukturze krytycznej systemu finansowego są szczególnie „łakomym kąskiem” dla hakerów. W jaki sposób hakerzy najczęściej atakują banki centralne i czy są one odporne na ataki?
- Kazimierz Turaliński
Dzięki sztucznej inteligencji czeka nas (negatywna) rewolucja w kryminalistyce - zerową wiarygodność dowodową będzie przejawiać pismo ręczne, zdjęcia i nagrania audio oraz video. Wrócimy do średniowieczno-renesansowych procesów opartych na "poparciu" (bo to nie były zeznania) świadków, których będziemy jak dawniej liczyć, a nie "ważyć".
- Anna Bugajska
Badając ślad biologiczny, możemy stwierdzić wiek ofiary albo sprawcy z dokładnością od trzech do pięciu lat – powiedział w rozmowie z PAP dr Dariusz Wilk, ekspert w dziedzinie kryminalistyki. Dodał, że na podstawie układu kropli krwi i kształtu jej plam można rekonstruować przebieg zdarzeń.
- redakcja OKCYDENT
– Połowa chłopców, którzy wychodzą z zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, ponownie dopuszcza się jakiegoś czynu zabronionego – mówi Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zdaniem ekspertów kluczowe jest szybsze reagowanie na pierwsze symptomy zatargu z prawem i szersze wsparcie rodzin, aby faktycznie pełniły podstawową rolę wychowawczą.
- Anna Bugajska
Szanse na odkrycie średniowiecznej albo renesansowej perełki są już właściwie zerowe – powiedział w rozmowie z PAP dr Dariusz Wilk, ekspert w dziedzinie kryminalistyki, specjalizujący się w metodach wykrywania fałszerstw dzieł sztuki. Jak dodał, w Polsce nie istnieją mechanizmy usuwania falsyfikatów z rynku sztuki.
- Ludwika Tomala
Prawo karne nie poradzi sobie z dylematami, które pojawiają się wraz z obecnością sztucznej inteligencji i robotów - uważa filozof i prawnik dr Kamil Mamak. Jeśli nie będzie podmiotów, którym można przypisać odpowiedzialność za krzywdę, trzeba znaleźć inne sposoby zaspokajania poczucia sprawiedliwości - uważa.
- redakcja OKCYDENT
Większość adwokatów miała styczność z nieprawidłowym stosowaniem przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Niemal 80% ocenia standardy jego orzekania jako niezadowalające – wynika z raportu przygotowanego przez Naczelną Radę Adwokacką. Teoretycznie tymczasowe aresztowanie ma być najsurowszym środkiem zapobiegawczym i stosowane w wyjątkowych sytuacjach, w praktyce jest jednak często nadużywane.